Ceny bytů v roce 2023: Čeká nás konečně stabilizace trhu?

Ceny Bytu 2023

Aktuální vývoj cen bytů v ČR

Realitní trh u nás se pořádně zamíchal. Ceny bytů šly v první půlce roku 2023 dolů o 5-10 %, záleží kde přesně bydlíte. Nejvíc to pocítila velká města, kde byly ceny už předtím pěkně přestřelené. V Praze to bylo nejviditelnější - staré paneláky zlevnily v průměru o 8,2 %.

Co za tím vězí? Hlavně ty šílené úroky u hypoték, které se drží kolem 6 %. Pro běžnou rodinu, která si chce pořídit první bydlení, je to jako z hororu. A když k tomu přidáte nejistou ekonomiku a inflaci, není divu, že si lidé dvakrát rozmyslí, jestli do bytu půjdou.

Každý region je jiný příběh. Brno, Plzeň nebo Olomouc kopírují Prahu a ceny tam klesají, ale v menších městech a na vesnicích se toho moc neděje. Zajímavé je, že v příhraničí nebo v turistických oblíbech ceny dokonce lehce rostou - můžou za to hlavně zahraniční kupci.

Developeři si lámou hlavu, co dál. Někteří přibrzdili stavby, jiní lákají na různé fígle - vybavení zadarmo nebo garanci výkupní ceny. Však to znáte - když nejdou byty na odbyt, musí se něco vymyslet.

Co nás čeká dál? Vypadá to, že ceny by se měly postupně ustálit. Žádné dramatické pády se nečekají, spíš taková ta nudná stagnace nebo lehký pokles. Hodně bude záležet na úrokových sazbách - kdyby šly dolů, mohlo by se to na trhu zase rozhýbat.

Teď frčí hlavně malé byty a garsonky. Není se čemu divit - jsou levnější a pro investory zajímavější. Taky se vyplatí koukat po starších bytech na rekonstrukci - tam se dá ještě slušně vydělat, když víte, jak na to.

Pro koho je teď dobrá doba nakupovat? Pro ty, co mají našetřeno a můžou platit v hotovosti. Není taková konkurence a ceny jsou přívětivější. A prodávající? Ti musí být realisti a občas slevit ze svých představ, jinak jim byt zůstane na krku.

Pokles poptávky kvůli vysokým úrokovým sazbám

Realitní trh u nás se pořádně zamíchal. Hypotéky se šplhají k sedmi procentům a to pořádně zamávalo s tím, kdo si dneska může dovolit vlastní bydlení. Vzpomínáte na doby, kdy se o každý byt přetahovala spousta zájemců? Ty časy jsou pryč.

Ceny konečně začaly klesat, hlavně u starších bytů. Panelákové byty zlevnily místy až o patnáct procent oproti loňsku. Luxusní byty a novostavby si zatím drží cenu - však taky jejich výstavba stojí majlant.

Developeři se snaží, seč můžou. Lákají lidi na slevy, přihazují parkovací místa zadarmo nebo nabízí vybavenou kuchyň v ceně. Někteří dokonce pomáhají se sháněním výhodnější hypotéky. No řekněte, kdo by odolal?

Co nás čeká dál? Odborníci říkají, že byty by mohly zlevnit až o pětinu. V Praze a velkých městech to ale bude mírnější - pořád je tam spousta lidí, kteří chtějí investovat, a nových bytů se moc nestaví.

Zajímavé je, co se děje s nájmy. Protože si lidi nemůžou dovolit vlastní bydlení, víc pronajímají. Nájmy letí nahoru a spousta lidí to bere jako přechodné řešení, než se hypotéky zase zklidní.

Jestli máte našetřeno nebo přístup k penězům jinak než přes hypotéku, možná je teď ta pravá chvíle na nákup. Ale bacha - každá lokalita je jiná, každý typ bytu se prodává jinak. Klíčové bude, jak se pohnou úroky. Podle toho se celý trh buď rozjede, nebo bude dál přešlapovat na místě.

Rozdíly cen mezi Prahou a regiony

Když se podíváte na ceny bydlení v naší zemi, rozdíly vám doslova vyrazí dech. V Praze dnes zaplatíte v průměru 120 tisíc za metr čtvereční, což je pro běžného člověka často nepředstavitelná částka. A to ještě není všechno - na Vinohradech nebo v Dejvicích si za stejný metr připlatíte ještě víc.

Máte-li však možnost zabydlet se mimo Prahu, situace vypadá úplně jinak. V Brně nebo Plzni pořídíte byt za cenu kolem 65 až 85 tisíc za metr, což už je přece jen příjemnější. A když zamíříte do menších měst, dostanete se ještě níž.

Nejzajímavější je pohled na regiony jako Ústecko nebo Moravskoslezsko. Tady můžete narazit i na byty pod 30 tisíc za metr. Představte si - za cenu jednopokojového bytu v Praze můžete mít v těchto lokalitách prostorný třípokojový byt s balkonem!

Co se týče příměstských oblastí Prahy, tady vzniká zajímavý kompromis. Říčany, Beroun nebo Kladno lákají čím dál víc lidí, kteří chtějí spojit výhody klidnějšího života s dostupností hlavního města. Ceny tu sice rostou, ale pořád jsou přijatelnější než v Praze samotné.

Pro mladé rodiny je to často těžké rozhodování - zůstat v nájmu v Praze, nebo se odstěhovat do regionů? S hypotékami je to jako na houpačce. V Praze máte sice vyšší platy, ale ceny jsou astronomické. V regionech jsou nemovitosti levnější, jenže kvůli nižším příjmům můžete mít paradoxně problém dosáhnout na hypotéku.

A jak to bude dál? Bohužel to nevypadá, že by se situace měla zlepšit. Nedostatek nových bytů v Praze a stálý příliv lidí za prací způsobují, že rozdíly mezi hlavním městem a zbytkem republiky se budou dál prohlubovat. Pro mnoho z nás tak zůstává vlastní bydlení v metropoli spíš snem než realitou.

Vliv inflace na realitní trh

Realitní trh u nás prochází pořádnou zatěžkávací zkouškou. Ceny bytů sice v první půlce roku 2023 klesly o 5-10 %, ale radost z toho mít nemůžeme. Za vším stojí vysoká inflace, která nutí ČNB držet úroky nahoře, a to pěkně komplikuje život každému, kdo si chce pořídit vlastní bydlení.

ceny bytu 2023

Vezměte si třeba Prahu. Metr čtvereční tu vyjde průměrně na 120 tisíc, a to ještě mluvíme o běžných lokalitách. Odborníci sice mluví o možném poklesu cen do konce roku o dalších 3-7 %, ale zázraky nečekejte - bytů je pořád málo a zájem o ně neklesá.

A co teprve developeři! Ti si rvou vlasy kvůli cenám materiálů, energií a mezd. Jak mají zlevnit, když jim rostou náklady? Na druhou stranu, někteří lidé kupují byty jako ochranu před inflací - co kdyby jim úspory na účtu ztrácely hodnotu ještě rychleji?

Zajímavé je, jak se mění preference kupujících. Najednou frčí menší byty a lokality dál od centra. No není divu, když hypotéky jsou tak nedostupné. Vypadá to, že tento trend hned tak neskončí - tedy dokud inflace nezačne výrazněji klesat.

Pro běžného člověka je to jako začarovaný kruh. I když ceny bytů trochu klesly, splátky hypoték jsou tak vysoké, že si je málokdo může dovolit. Lidé proto častěji volí nájem, jenže i ty šplhají do závratných výšin.

Kdy se situace zlepší? Všechno závisí na inflaci a následné reakci ČNB. Pokud by inflace výrazně klesla a centrální banka snížila úroky, mohli bychom se v druhé půlce 2024 dočkat oživení trhu. Do té doby se ale musíme připravit na období, kdy se ceny budou držet plus mínus na stejné úrovni.

Dostupnost hypoték pro kupující

Máte tušení, kolik dnes stojí vlastní bydlení? Realita hypotečního trhu není zrovna růžová. Úroky se šplhají k 6,5 procentům a to pořádně zamíchalo kartami všem, kdo sní o vlastním bytě nebo domě.

Vzpomínáte na doby, kdy stačilo našetřit pár set tisíc? Ty jsou dávno pryč. Dneska musí průměrná mladá rodina vysázet na stůl přes milion jen jako zálohu. A to při dnešních cenách energií a potravin není žádná legrace.

Jasně, ceny bytů trochu klesly. V Praze dáte za metr čtvereční kolem 120 tisíc, v krajských městech zhruba 75 tisíc. Ale ruku na srdce - je to pořád pěkná palka, že?

Lidi proto hledají různé finančně schůdnější cesty. Družstevní bydlení zažívá comeback, někdo kombinuje menší hypotéku s jinými půjčkami. Další zase koukají po bytech na okraji měst - přece jen, za každý ušetřený milion to dojíždění možná stojí.

Svítá na lepší časy? ČNB naznačuje, že by mohly úroky trochu klesnout. Ke konci roku by se mohly dostat na 5,8 procenta. Ale na ty báječné sazby kolem dvou procent můžeme zapomenout.

Banky už chápou, že musí něco změnit. Přicházejí s novými typy hypoték hlavně pro mladé rodiny - flexibilnější splácení, postupné navyšování splátek. Není to jako dřív, ale aspoň něco.

Zatím je nejlepší pořádně spořit a mít oči na stopkách. Trh se mění každým dnem a nikdy nevíte, kdy se objeví zajímavá příležitost. Hlavně nepropadat panice - vlastní bydlení je maraton, ne sprint.

Ceny bytů v roce 2023 klesnou jen minimálně. Trh s nemovitostmi se stabilizuje a dostupnost vlastního bydlení zůstane pro mnoho lidí stále vzdáleným snem.

Radmila Koutná

Výstavba nových bytů a developerské projekty

Realitní trh se v roce 2023 pořádně zamíchal. Stavět nové byty? To je teď pro developery pěkný oříšek. Však si to vezměte - ceny materiálů vyletěly o pětinu nahoru a to se někde musí projevit.

V Praze už to je úplná divočina. Když chcete nový byt, připravte si v průměru 145 tisíc za metr čtvereční. Jasně, developeři nejsou padlí na hlavu - staví jak luxusní byty v centru pro ty, co na to mají, tak dostupnější bydlení někde na okraji pro běžné smrtelníky.

Co je teď hodně v kurzu? Energetická účinnost. Sice to na začátku stojí víc, ale kdo by nechtěl později ušetřit za energie? Takový byt vás vyjde zhruba o desetinu dráž, ale ta investice se časem vrátí.

Sehnat v Praze volný pozemek? To je jako hledat jehlu v kupce sena. Proto se developeři vrhají na staré továrny a brownfieldy. Není to jednoduché, ale aspoň se využije to, co už stojí.

Mimo Prahu jsou ceny přívětivější - za metr dáte mezi 65 a 85 tisíci. Brno nebo Plzeň se sice snaží Praze konkurovat, ale v menších městech jsou ceny přece jen lidštější.

Co nás čeká v roce 2024? Vypadá to, že ceny porostou mírnějším tempem. Developeři hledají chytrá řešení - modulární výstavba nebo mix bytů s obchody, to všechno může pomoct udržet ceny na uzdě.

A hypotéky? Ty jsou teď jako z jiné planety. Proto developeři přicházejí s vlastními možnostmi financování nebo družstevním bydlením. Konečně nějaké světlo na konci tunelu pro ty, kteří na klasickou hypotéku nedosáhnou.

Predikce vývoje cen do konce 2023

Realitní trh se mění přímo před očima. Do konce roku 2023 se ceny bytů pravděpodobně sníží o 5-10 %, což může být skvělá zpráva pro všechny, kdo o vlastním bydlení sní.

Velikost bytu Průměrná cena 2022 Průměrná cena 2023 Meziroční změna
1+1 (35m²) 3,9 mil. Kč 3,7 mil. Kč -5,1%
2+1 (55m²) 5,8 mil. Kč 5,5 mil. Kč -5,2%
3+1 (75m²) 7,9 mil. Kč 7,4 mil. Kč -6,3%
4+1 (95m²) 9,8 mil. Kč 9,2 mil. Kč -6,1%

Ruku na srdce - kdo by si dnes troufnul na hypotéku s úrokem kolem 6 %? Pro běžnou rodinu je to pořádná porce z měsíčního rozpočtu. A když k tomu připočteme zdražování v obchodech... No, není divu, že lidé s koupí váhají.

ceny bytu 2023

Největší cenový pokles čeká Prahu, kde byly ceny už tak vystřelené do závratných výšin. Majitelé starších bytů na okraji města už teď musí slevit ze svých představ. A developeři? Ti se předhánějí v nabídkách slev a bonusů - kuchyně zdarma už není žádnou výjimkou.

Zajímavé je, jak se mění preference kupujících. Menší byty táhnou víc než kdy jindy. A není se čemu divit - kdo by nechtěl ušetřit jak na pořizovací ceně, tak na energiích? U garsonek a bytů 2+kk se čeká pokles maximálně o 5 %.

Situace se liší město od města. Zatímco Praha nebo Brno zažívají výraznější cenové korekce, v menších městech jsou ceny stabilnější. Místní často nepotřebují hypotéku, protože nemovitosti jsou tam obecně dostupnější.

Experti předpovídají, že současný trend bude pokračovat přinejmenším do konce roku. Investoři vyčkávají, prodávající začínají být nervózní. Kdo má čas počkat, možná se dočká zajímavější nabídky. Ale pozor - dobré bydlení v kvalitní lokalitě bude mít svou hodnotu vždycky.

Investiční příležitosti na realitním trhu

Realitní trh u nás se pořádně mění. Kdo má našetřeno, může teď najít skvělé příležitosti pro investování do nemovitostí. Po letech, kdy ceny bytů letěly strmě nahoru, konečně přichází mírné ochlazení - a s ním i šance pro ty, kteří čekali na lepší moment.

V Praze a velkých městech dnes zaplatíte za metr čtvereční bytu kolem 120 tisíc korun. Do konce roku by mohly jít ceny dolů o 5 až 10 procent, což je dobrá zpráva pro všechny, kdo chtějí investovat. Starší byty blízko centra jsou teď obzvlášť zajímavé - jejich hodnota má pořád kam růst.

Kam se vyplatí investovat? Zlatý důl můžou být čtvrti, kde se chystá nové metro nebo tramvaje. Za pár let tam ceny nemovitostí vystřelí nahoru. Malé byty do 50 metrů jsou pořád v kurzu - mladí singles nebo začínající rodiny o ně mají zájem celoročně.

Hypotéky? Vypadá to, že by jejich úroky mohly trochu klesnout. To by mohlo rozhýbat trh a zvednout ceny bytů. Kdo má vlastní peníze, má teď navrch - může si vyjednat zajímavou slevu.

Pronájmy jedou! Spousta lidí na hypotéku nedosáhne, a tak radši platí nájem. Z pronájmu bytu můžete mít ročně 4-6 procent výnosu, na dobrých adresách i víc. A pozor - bodují byty, které mají nízké účty za energie. Když starší byt dobře zateplíte a zmodernizujete, může vám to přinést zajímavé peníze z pronájmu i vyšší hodnotu bytu.

Investování do nemovitostí v roce 2023 chce hlavně dobré načasování a výběr správného místa. Kdo se dobře rozhlédne a promyslí to, může na tom slušně vydělat.

Alternativy k vlastnímu bydlení

V dnešní realitě šplhajících cen nemovitostí se nájemní bydlení stává čím dál lákavější volbou. Když se podíváte na cenovky bytů ve velkých městech, kde metr čtvereční stojí klidně i přes 100 tisíc, není divu, že lidé hledají jiné cesty.

Družstevní bydlení nabízí zlatou střední cestu. Nemusíte mít našetřené miliony, a přesto získáte dlouhodobé bydlení. Za družstevní byt dnes zaplatíte zhruba dvě třetiny ceny oproti běžnému bytu - a to už stojí za zamyšlení, ne?

Spolubydlení už dávno není jen doménou studentů. Profesionálové všeho věku objevují kouzlo sdíleného bydlení, kde si užívají společnost podobně naladěných lidí a ještě ušetří. V Praze dokonce vznikají luxusní projekty, kde máte k dispozici třeba i společnou posilovnu nebo coworkingový prostor.

Kdo by řekl, že i na 25 metrech čtverečních se dá žít pohodlně? Mikrobyty jsou novým hitem - chytře řešené, útulné a hlavně dostupnější než klasické byty. Za cenu kolem 3 milionů získáte vlastní střechu nad hlavou, což je v dnešní době k nezaplacení.

Tiny houses a mobilní domky přinášejí svobodu pohybu i do bydlení. Představte si, že si svůj domov můžete vzít s sebou, kam chcete. Moderní technologie umožňují, že i v malém prostoru najdete veškerý komfort.

Pronájem s opcí na koupi je jako zkušební jízda před koupí auta - bydlíte, platíte nájem a část peněz se vám střádá na budoucí koupi. Šikovné, co říkáte?

A co takhle mezigenerační soužití? Babička pohlídá vnoučata, vy se postaráte o nákup, a všichni ušetří. Stále více rodin objevuje, že společné bydlení může být nejen praktické, ale i obohacující pro všechny generace.

Státní podpora a dotační programy

Bydlení v Česku? Je to jako na horské dráze! Ceny letí nahoru a získat vlastní střechu nad hlavou se pro běžného člověka stává menším zázrakem. Naštěstí stát nabízí pomocnou ruku - a není to jen symbolická podpora.

ceny bytu 2023

Mladé rodiny určitě potěší program Vlastní bydlení. Představte si - úrok jen 4,99 % ročně, když na běžném trhu to vypadá jako sci-fi. Pokud je vám pod čtyřicet, můžete sáhnout až po třech milionech na své vysněné bydlení. To už zní líp, že?

A co Praha? Ta je kapitola sama pro sebe. Když vám řeknu, že metr čtvereční bytu stojí přes 120 tisíc, asi vám spadne brada. Proto vznikl program Nájemní bydlení, který pomáhá stavět dostupnější byty k pronájmu.

Topení vás stojí majlant? Program Nová zelená úsporám přichází jako na zavolanou. Až 650 tisíc na zateplení a ekologické vytápění - to už stojí za zamyšlení. V době, kdy účty za energie připomínají horor, je to příjemná vzpruha.

Pro mladé rodiče je tu další dobrá zpráva - stát přispěje na hypotéku až 150 tisíc. Podmínky? Do čtyřiceti let a aspoň jedno dítě. Když hypotéky šplhají nad 6 %, každá koruna dobrá.

Senioři nejsou pozadu - program Bydlení pro seniory myslí i na starší generaci. Malé byty s pečovatelskou službou, na které stát přispívá až 600 tisíc? To zní jako rozumné řešení pro důstojné stáří.

Když si uvědomíte, že průměrný Čech musí na byt šetřit jedenáct let čistého příjmu, je jasné, že bez podpory by to nešlo. A vypadá to, že stát to konečně pochopil a snaží se situaci řešit.

Publikováno: 23. 06. 2025

Kategorie: Ekonomika